3 تیر 1403 05:36

مسابقه بزرگ طراحی المان میدان اول ارگ جدید

مطالب مرتبط
آقای مهندس هادی شهسوارپور مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۳/۰۳/۰۷ به همراه معاونین، مدیران و کارشناسان این منطقه از پروژه های عمرانی درحال اجرا از جمله احداث مدارس، ساختمان سردرب گمرک و بازسازی ساختمان های هتل ارگ جدید و سایر طرح ها بازدید کرد و از نزدیک در جریان پیشرفت فیزیکی این پروژه ها قرار گرفت.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

به منظور بهبود سیمای بصری و هویت بخشی به منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید، حوزه معاونت گردشگری شرکت عمران ارگ جدید با هدف معرفی و بهره برداری از ایده های اصیل معماری ایرانی و تفکرات خلاقانه جدید و ایجاد آثار فرهنگی و هنری ارزنده و ماندگار، اقدام به برگزاری مسابقه ملی طراحی میدان ورودی و المان واقع در آن می کند. لذا با توجه به اهمیت این میدان به عنوان یکی از میادین شاخص و با هویت منطقه از کلیه افراد حقیقی و حقوقی، هنرمندان و متخصصین از سراسر کشور در زمینه های معماری، شهرسازی، طراحی شهری، منظر، مجسمه سازی و… دعوت می شود تا با توجه به ویژگی های فرهنگی، تاریخی، بومی، زیست محیطی و صنعتی منطقه در این فراخوان شرکت نمایند.
اهداف طرح:
افزایش کیفیت فضای شهری میدان “اول” با نگاهی نوآورانه و خلاق با در نظر گرفتن چشم اندازهای پیاده و سواره در محورهای ارتباطی، محوطه میدان و کارکرد های مختلف اثر.
طراحی المان یا نشانه‌ای که بیانگر هویت، عظمت و اقتدار منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید باشد.
موضوع طرح:
۱. طراحی محوطه و فضای سبز میدان
۲. خلق یادمان و المان با در نظر گرفتن عناصر موجود و سابقه تاریخی و فرهنگی آن
۳. نور پردازی میدان و المان
مدارک مورد نیاز و نحوه ارائه طرح:
۱- ارائه حداکثر ٢ پوستر در ابعاد ٧٠*١٠٠ سانتی‌متر حاوی همه نقشه‌ها، عکس ها و توضیحات لازم (کانسپت، فرایند طراحی و…) که می بایست لمینت شوند. عکس ها از زوایای مختلف طرح سه بعدی (نمای روبرو-نمای پشت- نماهای جانبی- نمای دید ناظر و پرنده در شب و روز باشند، به نحوی که تمام ابعاد و زوایای اثر، رنگ و بافت آنها قابل مشاهده باشد.
۲-ارائه برآورد هزینه اجرای پروژه با در نظر گرفتن اصول طرح پیشنهادی
(ملاحظات سازه‌ای و اقتصادی در ارزیابی طرح‌ها موثر خواهد بود)
۳-ارسال فرم شرکت در مسابقه
۴-سی دی(CD) مدارک (حاوی پوستر ها با فرمت JPEG و با RESOLUTION ٢٠٠ ، فرم برآورد هزینه اجرای طرح ، فرم شرکت در مسابقه)
تذکر:
هر شرکت کننده مجاز به ارائه ٢طرح و ایده متفاوت می‌باشد. روی هیچکدام از پوسترهای مسابقه نام، لوگو، آرم و … طراح ذکر نشود.
نام پروژه،نام طراح، نشانی، شماره تلفن و دورنگار فقط روی پاکت و فرم شرکت در مسابقه نوشته شود.
آیین نامه و شرایط اختصاصی مسابقه:
۱-مسابقه اعلام شده در یک مرحله برگزار می گردد.
۲- شرکت برای عموم آزاد و رایگان است.
۳- برگزارکننده مجاز است طرحها، آثار و مستندات رسیده را پس از پایان مسابقه با حفظ و رعایت مالکیت معنوی شرکت کنندگان و با ذکر مشخصات صاحب طرح و در قالبی که صلاح بداند منتشر نموده یا به نمایش بگذارد.
۴- رعایت حقوق معنوی و مادی آثار بر اساس «قانون حمایت حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان» برای شرکت کنندگان و تمامی ارکان مسابقه لازم الاجراست.
۴- شرکت کنندگانی که به صورت فردی در مسابقه شرکت می کنند، فرم ثبت نام فردی و در خصوص افراد حقیقی که به صورت گروهی در مسابقه شرکت می کنند، فرم ثبت نام گروهی و اشخاص حقوقی نیز فرم حقوقی را می بایست تکمیل و امضا نمایند. یک نسخه بصورت مکتوب و فیزیکی همراه با امضای شرکت کنندگان و یک نسخه ذخیره شده بر روی CD یا DVD تهیه شود.
۵- در مورد افراد حقیقی که بصورت گروهی در مسابقه شرکت می کنند، برگزارکننده فردی را که با عنوان سر گروه ثبت نام کرده، جهت انجام مراحل مسابقه، مکاتبات، اعطاء جایزه و سایر مسئولیت ها به رسمیت می شناسد.
۶- ارسال اثر توسط شرکت کنندگان به منزله اعلام مالکیت اثر است؛ در صورت اثبات عدم صحت این موضوع و یا تقلید عینی در طرح، ضمن رسانه ای شدن آن، شرکت کننده مورد نظر از مراحل مسابقه حذف شده و به مراجع قضایی معرفی خواهد شد و در صورت اخذ جایزه، الزام به عودت آن خواهد داشت و ملزم به پرداخت خسارات وارده می باشد. تشخیص اصالت اثر با هیأت محترم داوران است.
۷- آثار ارائه شده، پس از پایان مسابقه پس داده نخواهد شد.
۸- به آثار رسیده به دبیرخانه فقط تا مهلت مقرراعلام شده ترتیب اثر داده خواهد شد.
۹- شرکت کنندگان بایستی لغایت آخرین زمان ارسال آثار، مدارک خواسته شده را از طریق باجه های پستی، پست پیشتاز نمایند و یا حضوری به دبیرخانه مسابقه تحویل دهند. لذا حداکثر زمان ارسال مدارک از طریق پست (تاریخ مندرج بر روی بسته پستی) با تاریخ آخرین مهلت ارسال مدارک می بایست مطابقت داشته باشد.
۱۰-برگزارکننده در قبال تأخیر و آسیب دیدگی ناشی از ارسال نامطلوب آثار به دبیرخانه، مسئولیتی ندارد.
۱۱- بر روی شیت ها هیچگونه نام، مشخصات، لوگو، کد، شناسه و… از سوی شرکت کننده نباید درج شود.
۱۲- مطابق صورتجلسه شورای سیاست گذاری مسابقه، هیات محترم داوران هیچ دو شرکت‌کننده ای را به صورت مشترک شایسته یک رتبه، تشخیص نخواهند داد.
۱۳- بر طبق ماده ۳-۵ ضوابط عمومی برگزاری مسابقات طی دستورالعمل اجرایی دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی، برگزار کننده و کارفرما میبایست زمینه های استقلال نظر داوران را فراهم نمایند و اجازه اعمال نظر در داوری و ایجاد شرایط و محدودیت برای داوران را ندارند. بر این اساس داوران مستقل از کارفرمایند. لذا با تصریح این ماده اعلام و تاکید میدارد هیات محترم داوران در قضاوت و رتبه بندی آثار کاملا مستقل هستند و همچنین کارفرما پس از پرداخت جوایز در انتخاب آثار واجد شرایط برای ساخت از طرح های برگزیده و یا سایر طرح ها نیز مختار است.
۱۴- تصمیم گیری در مورد مسائل پیش بینی نشده برعهده برگزارکننده بوده و متعاقباً به اطلاع عموم خواهدرسید.
۱۵- در صورت شکایت احتمالی از مسابقه، تا یک هفته پس از اعلام نتایج، شرکت کنندگان می توانند به دبیرخانه نظارت بر مسابقات معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی مراجعه نمایند.
۱۶- شرکت در مسابقه و ارسال اثر به منزله قبول مقررات و شرایط اختصاصی مسابقه است.
لازم به ذکر است که از ۵ نفر برگزیده مسابقه میدان اول، جهت مسابقه محدود میدان دوم ارگ جدید دعوت به عمل خواهد آمد.
هیات داوران:
رضا اشک /کارشناس ارشد عمران
علیرضا تقی زاده/کارشناس ارشد معماری
محمدعلی سیستانی / دکترا معماری
محسن قاسمی/ دکترا معماری
مصطفی موحدنیا/ دکترا معماری
داور علی البدل
ملیحه نوروزی/ دکترا مرمت شهری
جوایــز مسابقه:
طرح اول: ۱۰۰میلیون تومان جایزه نقدی و لوح تقدیر
طرح دوم: ۶۰ میلیون تومان جایزه نقدی و لوح تقدیر
طرح سوم: ۳۰ میلیون تومان جایزه نقدی و لوح تقدیر
تذکر: طرح منتخب پس از اعلام نظر نهایی داوران و طی سایر مراحل به عنوان طرح طرف قرارداد با شرکت عمران ارگ جدید لحاظ، که جایزه آن در قالب بخشی از هزینه طراحی در مبلغ قرارداد فی مابین منظور خواهد شد.
تاریخ های مهم:
آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه مسابقه: ۱۵/۰۵/۱۴۰۲
داوری مسابقات و برگزاری نمایشگاه از آثار ارسال شده به دبیرخانه: ۱۶/۰۵/۱۴۰۲ تا ۲۰/۰۵/۱۴۰۲
اعلام نتیجه مسابقه و معرفی طرح‌های برتر: ۲۵/۰۵/۱۴۰۲
مدارک مورد نیاز طرح جهت ارسال به نشانی پستی:
۱- پوسترهای لمینت‌شده در ابعاد ٧٠*١٠٠ سانتی‌متر حاوی همه نقشه‌ها، عکس ها و توضیحات لازم کانسپت، فرایند طراحی و عکس ها از زوایای مختلف طرح سه بعدی (نمای روبرو-نمای پشت- نماهای جانبی- نمای دید ناظر و پرنده در شب و روز)
۲- فرم‌های شرکت در مسابقه
۳-سی دی(CD) مدارک (حاوی پوستر ها با فرمت JPEG و با RESOLUTION ٢٠٠ ، فرم برآورد هزینه اجرای طرح ، فرم شرکت در مسابقه)
آدرس پستی:
استان کرمان، شهرستان بم، منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید، بلوک شرقی هتل ارگ جدید، واحد ۲۶
کد پستی: ۷۶۷۱۱۱۴۹۵۹
مدارک مورد نیاز طرح جهت ارسال به آدرس پست الکترونیکی:
۱- همه نقشه‌ها، عکس ها و توضیحات لازم (کانسپت، فرایند طراحی و…) و عکس ها از زوایای مختلف طرح سه بعدی (نمای روبرو-نمای پشت- نماهای جانبی- نمای دید ناظر و پرنده در شب و روز)- با فرمت JPEG و با RESOLUTION ٢٠٠
۲- فرم‌های pdf شرکت در مسابقه (فرم ثبت‌نام و شرکت در مسابقه، فرم برآورد هزینه اجرای طرح و …)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *